Blog
Czym jest kosztorys inwestorski i kiedy się go wykonuje?
Często zdarza się, że inwestorzy nie doszacują kosztów związanych z budową. To poważny problem, który może wiązać się z wielomiesięcznymi opóźnieniami, niepotrzebnym stresem, a nawet koniecznością zaciągania nieplanowanych kredytów. Takiego ryzyka można jednak uniknąć dzięki wykonaniu kosztorysu inwestorskiego. Czym jest i kiedy się go przygotowuje?
Wykonawstwo jakich konstrukcji stalowych najczęściej podlega kosztorysowaniu?
Każda inwestycja związana z postawieniem domu, budynku użytkowego, hali czy konstrukcji stalowej wymaga przygotowania właściwego kosztorysu. Uwzględnia się w nim wszystkie ponoszone wydatki oraz robociznę, dzięki czemu można oszacować i zaplanować budżet inwestycji i etapy jej realizacji. To dokument, który znacznie usprawnia prace i pozwala z góry określić wysokość zaplanowanych kosztów.
Co powinien zawierać każdy kosztorys budowlany?
Kosztorys budowlany to ważny dokument finansowy, który pozwoli zaplanować wydatki ponoszone na inwestycję. Jego przygotowanie wymaga jednak pewnej wiedzy i warto zlecić jego opracowanie specjaliście. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek i niczego nie pominiemy, jednocześnie oszczędzając przy tym i czas i nerwy.
Jak wycenić wykonanie instalacji sanitarnych?
Instalacja sanitarna to szerokie pojęcie określające całość znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz danego budynku instalacji częściowych.
Zasady sporządzania kosztorysów budowlanych
Kosztorys budowlany to dokument finansowy, dzięki któremu inwestor może dokładnie oszacować koszty, które poniesie w związku z realizacją danej inwestycji. Kosztorys przygotowuje się według ustalonych metod, opierając się o przedmiar lub obmiar robót. Kosztorysy sporządzane są na różnych etapach inwestycji, mają więc różną formę, zakres i stopień szczegółowości. Na ich podstawie zawiera się umowy z podwykonawcami, przygotowuje harmonogramy prac i rozlicza zakończenie inwestycji.